MUNDUS CANTAT SOPOT 2014 - JUBILEUSZOWA EDYCJA

 

Drodzy chórzyści!

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w 10. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat Sopot 2014, która odbędzie się w dniach 20-25 maja 2014!

Ta edycja będzie wyjątkowa z wielu powodów.

 

 

"I'm singing in the train"

 

 Zapraszamy w niedzielę, 19 maja 2013, na drugiego flash arta w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT.

Tym razem głównymi gwiazdami wydarzenia będą nasi znakomici Goście: męski zespół Xcor z Wenezueli oraz pierwszy uczestnik części konkursowej festiwalu - Chór Wyższej Szkoły Zarządzania z Singapuru. 

Rozpoczniemy o godzinie 15:20 krótkim koncertem na scenie Sopockiego Rynku Artystycznego i Ludowego Sopotello.

Następnie rozśpiewana grupa czterech chórów: Grace Gospel Choir, Mundus Cantat oraz 2 uczestników festiwalu rozśpiewanym krokiem uda się na przystanek Sopot Wyścigi SKM, gdzie rozpocznemy happening "Z kolei CHÓR - I'm singing in the train". Wysiadać będziemy na stacjach: Sopot, Gdynia Główna oraz Gdańsk Główny, gdzie dołączy do nas Chór Uniwersytetu Gdańskiego i wszyscy razem udamy się na dworzec, gdzie połączone siły wszytkich chórów wykonają wspólnie utwory jazzowe przygotowane przez dr Małgorzatę Kuchtyk podczas warsztatów "Jazz w chóralistyce, chór w jazzie". 

Przypominamy, że część konkursowa festiwalu odbędzie się w dniach 23 - 25 maja.  Serdecznie zapraszamy! 

 

 

 

 

 

 

"Z kolei chór"

 

Już 28 kwietnia w godzinach popołudniowych w trójmiejskiej SKM i na jej peronach odbędzie się flash art "Z kolei CHÓR".

Akcja ta jest zapowiedzią IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT, którego część konkursowa będzie miała miejsce w dniach 23-25 maja.

Będzie to happening, w którym wezmą udział Festiwalowy Chór Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat oraz Chór Tutti e Solo, a na kolejnych przystankach dołączać będą chóry: Grace Gospel Choir, Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wokalny Zespół Jazzowy studiów I st. kierunku Jazz i Muzyka Estradowa AM. Chóry wspólnie wykonają dla podróżnych m.in. utwory jazzowe, do których przygotowywały się w trakcie warsztatów „Jazz w chóralistyce i chór w jazzie” przeprowadzonych przez dr Małgorzatę Kuchtyk z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Jak można wziąć udział w wydarzeniu? Wystarczy znaleźć się 28 kwietnia w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, nasłuchiwać dźwięków dochodzących z rozśpiewanych gardeł kilkudziesięciu chórzystów i oddać się kontemplacji muzyki rozrywkowej w industrialnej przestrzeni peronów i kolejki SKM.

 

 

„Jazz w chóralistyce, chór w jazzie”

 

W dniu 10 marca w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat odbyły się warsztaty pt. „Jazz w chóralistyce, chór w jazzie” przeprowadzone przez dr Małgorzatę Kuchtyk z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W warsztatach wzięli udział Festiwalowy Chór SSW Mundus Cantat , Chór Tutti e Solo oraz Wokalny Zespół Jazzowy Studiów I stopnia kierunku Jazz i Muzyka Estradowa AM w Gdańsku, który w trakcie zajęć miał również okazję się zaprezentować. Uczestnicy warsztatów wezmą udział we flash artcie „Z kolei chór” który odbędzie się w industrialnej przestrzeni trójmiejskiej SKM oraz jej peronów. W dniach 20-21 kwietnia odbędzie się druga część warsztatów. Nie możemy się doczekać! 

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Gdańska.

 

 

Jury 2013

 

Mamy zaszczyt ogłosić, iż w Jury Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT 2013 zasiądzie m. in. Fidel Gener Calalang, Jr - dyrygent uniwersytetyckiego chóru UST Singers z Filipin, za którego sprawą zespół ten stał się jednym z najznakomitszych chórów świata.

 

 

Informacja do wydrukowania

 

Zapraszamy do zapoznania się z  informacją o kolejnym festiwalu MUNDUS CANTAT 2013.

 

 

UST Singers znów w Sopocie

 

W maju 2013 roku będziemy gościć wielce utytułowany, wspaniały chór University of Santo Tomas Singers. W ramach swojego jubileuszowego (20-lecie istnienia) światowego tournee po USA i Kanadzie, odwiedzą również Polskę, NASZ SOPOT!

 

 

 

Zapraszamy do Sopotu na kolejną edycję MUNDUS CANTAT SOPOT 2013!

 

DRODZY CHÓRZYŚCI! Chcielibyście zaśpiewać na deskach legendarnej Opery Leśnej i powalczyć śpiewem o statuetkę bursztynowej mewy? Podejmijcie wyzwanie i weźcie udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat Sopot 2013! Dziesiątki wydarzeń festiwalowych, setki uczestników z całego świata, kilometrowa Parada Chórów trasą słynnego Monciaka! Przyjedźcie do Sopotu – polskiej stolicy festiwali – i spróbujcie swoich sił w bitwie na głosy! W dniach 22-26 maja 2013 czekamy na Was w Sopocie. Zapraszamy!

 

 

Stało się!

 

Drodzy. Większość festiwalowych wydarzeń już za nami. Mamy jednak dla Was wspaniałą wiadomość. Jeśli chcecie przeżyć to jeszcze raz, udostępniamy nagranie całości koncertu finałowego przekazane dzięki uprzejmości pana Tomasza Górala (imprezylive.pl/).

 

 

Oglądaj wydarzenia festiwalowe na żywo!

 

W dniach 16 - 19 maja odbędzie się transmisja on-line niektórych wydarzeń festiwalowych:

 

 

Warsztaty wokalne

 

  

W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach wokalnych. Maszerowanie, skłony, okrzyki, skandowanie, tupanie, strzelanie z niewidzialnego łuku – sceny rodem z filmu Jak zostać królem. „Całe nasze ciało to instrument, każdy z Was to takie pudło rezonansowe” - mówi prof. Elżbieta Wtorkowska, która 16 i 17 marca poprowadziła warsztaty z emisji głosu.  

 

 

11 marca - Pamiętamy o Japonii

 

 11 marca o godz. 14.46 czasu miejscowego północno-wschodnią Japonię nawiedziło najsilniejsze w historii tego kraju trzęsienie ziemi. Jego siłę początkowo oceniono na 8,8 w skali Richtera, później na 9 stopni. Różnica 0,2 w skali Richtera oznacza olbrzymie zwiększenie siły trzęsienia. Energia trzęsienia z 11 marca była o ok. 45 razy większa niż trzęsienia ziemi w Japonii z 1923 r. (miało siłę 8,3 w skali Richtera) i około 1450 razy większa od trzęsienia ziemi w Kobe z 1995 r. (7,3 w skali Richtera). Zobacz jak my upamiętniliśmy ten dzień.

   

 

 

Dźwięki Estonii

 

Inauguracja ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot – wystąpi wspaniały zespół „Repertorio Vocale”z Estonii                                                                                                                                                                                                          Organizatorzy Festiwalu współpracują z gdańskim środowiskiem akademickim. W ramach tej współpracy, w lutym w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędą się warsztaty dyrygenckie prowadzone przez estońskiego chórmistrza prof. Toomasa Kaptena z Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie. Zespołem ćwiczebnym dla studentów będzie „Repertorio Vocale” założony i kierowany przez Karola Kisiela, absolwenta gdańskiej Akademii. Studenci pod okiem estońskiego profesora przygotują program muzyki chóralnej z Estonii, który wykonają podczas koncertów w Gdańsku i Sopocie w ramach festiwalu Mundus Cantat Sopot 2012 w dniach 9 i 10 lutego.

 

 

Navidad Nuestra

 

  Fundacja MUNDUS CANTAT, Bałtycka Agencja Artystyczna BART oraz Kościół Chrystusowy zapraszają na koncert "Nasze Boże Narodzenie - Nuestra Navidad" do Kościoła Chrystusowego w Sopocie, ul. Obrońców Westerplatte 21, w dniu 18 grudnia 2011 na godz. 17.00.

  W programie: tradycyjne polskie kolędy, mniej znane pastorałki, kolędy świata oraz "Navidad Nuestra" Ariela Ramireza 18 grudnia o godz. 17 w Kościele Chrystusowym w Sopocie odbędzie się koncert pt. "Nasze Boże Narodzenie - Navidad Nuestra" dedykowany pamięci Michaela Raya Dawidowa. W pierwszej części koncertu Sopocki Chór Festiwalowy MUNDUS CANTAT zaprezentuje tradycyjne polskie kolędy, mniej znane pastorałki oraz światowe przeboje takie jak "Hark! The Herald Angels Sing ". W drugiej części usłyszymy "Navidad Nuestra" - zbiór pieśni bożonarodzeniowych argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza ze słowami Feliksa Luny.   Niezwykłość tego dzieła polega głównie na doskonałym połączeniu folkloru argentyńskiego z potęgą muzyki chóralnej - tu ponownie usłyszymy Chór Mundus Cantat. Do wykonania tego dzieła chór zaprosił znakomitych muzyków. Partie solowe wykona Juan Felipe Alvarado Cano - młody, uzdolniony tenor z Kolumbii. Na gitarze usłyszymy Adama Matyska, a na instrumentach klawiszowych Sławomira Drywę - muzyka, kompozytora, grającego z Justyną Steczkowską oraz Leszkiem Możdżerem. Na instrumentach perkusyjnych zagra perkusista zespołu Pogodno, Paweł Osicki. (żeby zobaczyć więcej kliknij na tytuł artykułu)

 

 

Następny Festiwal

 

DRODZY CHÓRZYŚCI !!!


W dniach 16–20 maja 2012 spróbujcie swoich sił
w jednej (lub wszystkich!) z trzech kategorii muzycznych i zawalczcie o Grand Prix!

 

Bitwa na głosy w Sopocie!!!

 

 

Morriston Ladies Choir przyjeżdża do Sopotu

 

29 lipca w Sali Posiedzeń Urzędu Miasta Sopotu o godz.17 odbędzie się koncert żeńskiego chóru z Walii oraz Festiwalowego Chóru Mundus Cantat z Sopotu.

 

 

Kolejne koncerty - chór z Ekwadoru

 

 Zapraszamy na kolejne koncerty w ramach Metropolitalnych Koncertów Towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Chóralnemu MUNDUS CANTAT SOPOT 2011. Tym razem wystąpi wielokrotnie utytułowany Chór Uniwersytetu w ekwadorskim Guayaquil. Jeżeli chcecie poczuć atmosferę argentyńskiego tanga, kubańskiej rumby i posłuchać dobrego chóru koniecznie przyjdźcie na te koncerty:

 

 

Chóry nagrodzone – finał festiwalu MUNDUS CANTAT SOPOT 2011

 

 28 maja uroczystym Koncertem Finałowym zakończyły się zmagania konkursowe siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT 2011. W tegorocznej edycji wzięło udział 16 chórów z 10 krajów, min.: z Singapuru, Szwecji, Słowacji, Brazylii, Litwy, Rosji, Turcji oraz Węgier.

 

 

Do GRAND PRIX

 

 

Drodzy Państwo,

decyzją Jury do kategorii GRAND PRIX zostały zakwalifikowane dwa chóry: 

Zespół śpiewaków SYC, Singapur

Zespół Wokalny Risbergska Liceum, Örebro, Szwecja

 

 

Transmisja

 

Zapraszamy do oglądania naszych koncertów na żywo.

 

 

ZAŚPIEWAMY DLA JAPONII

 

Gdzie byliście kiedy 11 marca dramatyczne wiadomości z Japonii zalały światowe media? Z mapy świata znikały całe miasta a społeczeństwo japońskie walczyło o przetrwanie.
Wiele chórów, śpiewaków i dyrygentów zastanawiało się jak może pomóc Japonii i przyłączyć się do akcji humanitarnej na rzecz tego dotkniętego wieloma żywiołami kraju.
The Choir Project zainicjował akcję "Sing for Japan", do której Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat postanowił się przyłączyć. W trakcie Koncertu Finałowego 28 maja na Sopockim Molo zaśpiewamy utwór "Cantate Domino" japońskiego kompozytora Ko Matsushita i będziemy zbierać datki na rzecz Japonii.
Pokażmy światu jak silna jest światowa społeczność chóralna i jak potrafi się zdjednoczyć by pomóc potrzebującym! 

 

 

Chór MUNDUS CANTAT wrócił z Meksyku

 

Meksykańskie tournee Sopockiego Chóru Festiwalowego Mundus Cantat  (26 sierpnia – 14 września 2010 r.)                 Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat pod dyrekcją Arkadiusza Wanata zakończył właśnie pełną wrażeń podróż do Meksyku, gdzie odbył się XI Międzynarodowy Festiwal Chóralny Festival Mundial de Coros. Celem wyjazdu była promocja kultury polskiej, a w szczególności twórczości Fryderyka Chopina wśród uczestników Festiwalu z całego świata, m.in. z Kolumbii, Wenezueli, Argentyny, Serbii, Meksyku i Polski.

 

 

 

 

 

©2010 MUNDUS CANTAT SOPOT, ul. Kościuszki 61, 81-703 Sopot, POLAND, Tel. (+58) 555 84 58, 555 84 40, Fax. (+58) 555 84 42 | NEWSLETTER | KONTAKT